2012. április 15., vasárnap

MINDANNYIAN EGYÜTT!

Minden nemzeti kisebbségben élő embernek ugyanaz az érdeke.  Össze kell fognunk, ha élni akarunk! Ebben érdekelt a MAGYAR POLGÁRI SZÖVETSÉG (MPSZ) is.

Gondoljuk át, vajon hova jutott a magyar kisebbségi érdekvédelem az utóbbi húsz évben. Igaz, jobban szeretem a szerbiában élő, úgynevezett nemzeti kisebbségeket számbeli kisebbségben élő nemzeteknek nevezni, mert igy sokkal jobban kifejezhető a valóságos állapot, ám most az értehetőség kedvéért, hadd maradjunk a ránk kényszeritett, megszokott elnevezés mellett.
Visszatérve a lényegi kérdésre, azt kell mondanunk, hogy a kisebbségi érdekvédelem a látszat ellenére egyhelyben topog. Egyáltalán, mindössze néhány „javulásról” beszélhetünk, mint például a nyelvhasználatról  vagy a nemzeti tanácsokról szóló törvény. Ezzel szemben viszont a kisebbségek elnyomása naponta tapasztalható a rendőrségi, birósági (pl. A temerini fiúk vagy a magyarok elleni atrocitások esetei), felügyeleti szervek részéről. A kisebbségben élő ember nehezebben kap munkát, kizárták a privatizációs folyamatokból és folyamatosan az erők megosztására törekszenek. Az emlitett nyelvhasználati törvényt nem tartják tiszteletben. Próbáljon meg valaki akár a 75%-ban magyarlakta területen magyarul szólni, vagy esetleg magyar nyelvű jegyzőkönyvet kérni a forgalmi rendőrtől, vagy akár egy postai kézbesítés értesítéséről szóló tájékoztatót amely ürlap, három nyelven is ki van nyomtatva, de csak a ciril írásmóddal nyomtatott felét használják a postások és szerb nyelven.
A legnagyobb érvágás pedig az agyondicsért, minden szinten, még az EU-ban is felmagasztalt nemzeti tanácsokról szóló törvény meghozatala lett. Ez a törvény egy központositó rendszert hozott létre, amelyben nem segitik, hanem megbüntetik a kisebbségben, ám tömbben élő nemzetrészeket. A magyarság részére ez a rendszer a szabadkai családi vállalkozások, a Magyar Nemzeti Tanács - amely egybevág a Vajdasági Magyar Szövetséggel – „egyeduralmát” hozta. Ahelyett, hogy szabadabbak lennénk, most egy újabb nekemista központ uralkodik rajtunk. Most már nem csak Belgrád, meg Újvidék diktál, hanem Szabadka is, aminek számtalan hátrányos következménye van.
Végezetül, megállapithatjuk, hogy a nemzeti kisebbségek érdekvédelme sehol se tart, sőt a helyzet egyre rosszabb.
Felvetődik a kérdés, hogy miért van ez igy. A válasz egyszerű. Azért, mert a nemzeti kisebbségek, igy a magyarok is , azoknak adták a bizalmukat, akik azzal visszaéltek, akik családi üzletnek tekintik a választásokat és egyéni tőkének a megszerzett szavazatokat. Ebből jól megélnek és nevetnek a markukba.
Nézzük a dolgot a magyarok szemszögéből, de nyugodtan mondhatjuk, hogy a megállapitások érvényesek a többi Szerbiában élő nem szerb nemzetrészre is. Először is rá kellett jönni arra, hogy mindegyik nemzet részére mesterségesen kialakitottak egy „nagy” pártot. Ennek a pártnak mindent szabad, családi vállalkozásban mimeli a kisebbségvédelmet, jól él, van pénz, amennyi kell, és ennek fejében úgy intézik a dolgokat, hogy a nemzeti kisebbségek tömegei ne tudják érvényesiteni a közösségi érdekeiket. Bárki láthatja, hogy ezek a pártok, mint pl. A VMSZ elutasitják az összefogás gondolatát, csak magukra gondolnak.
  Mi a megoldás?  A megoldás az, hogy össze kell gyűjteni azokat a kisebbségi erőket, amelyek nem szolgák, nem harácsoló szélhámosok, hanem komolyan gondolják a kisebbségi érdekvédelmet. Pontosan ez történt meg, többek között  a Magyar Polgári Szövetség (MPSZ)segitségével. Meg kell értenünk, hogy ha meg akarunk maradni, akkor nem elegendő összefognia egy-egy nemzeti kisebbségben élő népesség tagjait, pártjait, szervezeteit, hanem össze kell fogni a Szerbiában élő összes számbeli kisebbségben élő nemzetet. Ebből a rendszerből automatikusan kizárja magát az a - magát nemzetinek mondó párt -, amely valójában nem is az, mert itt szint kell vallani. Erről szól a MINDANNYIAN EGYÜTT nevet viselő kisebbségi nagykoalició, amelyben egyre több párt talál egymásra. A magot  a magyar, szlovák, horvát, bosnyák csapat jelenti, de velünk vannak a macedónok, bunyevácok, albánok, németek stb. Is.
Az köt össze bennünket, hogy mindannyiunkat ugyanaz a cipő szorit, amelyet a kisebbségi lét jelent. Ebben a koalicióban mindenki egyenrangú, senki se adja fel a nyelvét, az egyházát, a hitét. Abban működünk együtt, ami közös bajunk, ami segit emberként, megaláztatások, megkülönböztetés nélkül élnünk. Elsődleges feladaunk megváltoztatni a nemzeti tanácsokról szóló törvényt, hogy az segitség és ne újabb béklyó legyen a számunkra. Ki kell törölni Szerbia minden törvényéből a kollektiv bűnösség elvét, amelyet a VMSZ segitségével szavazott meg a szerb parlament. Be kell tartatnunk a pozitiv törvényeket és megszüntetni a diszkriminációt.
Tény az, hogy egyenként a magyarok, slovákok, horvátok, németek, bunyevácok, sokácok, albánok, bosnyákok – és sorolhatnánk tovább – nem elég erősek, de ne feledjük, hogy Szerbiában a lakoság közel 30%-a nem szerb. Ez már komoly erőt jelent.
Mi megtettük az első lépést. Most azt kell elérni, hogy a választópolgárok is megértsék, hogy a saját javukat szolgálják azzal, ha ezt a csapatot támogatják. Idővel, ha okosak vagyunk, ez a kezdeményezés nem csak a nemzeti kisebbségeket, hanem Vajdaságot is megmentheti, de biztos vagyok abban, hogy egész Szerbia is belátja majd, hogy mindenkinek az a legjobb, ha egymást tisztelve, közösen megértve a közöttünk fennálló különbségekkel élünk együtt.
                                                                  
Sass Tamás, alelnök-Magyar Polgári Szövetség

2012. április 5., csütörtök

A Magyar Polgári Szövetség listája

ADAI KÖZSÉGI VÁLASZTÁSOK

Az MPSZ Ada községben hatodikként adta át a községi választási bizottságnak helyhatósági listáját Magyar Polgári Szövetség – Sass Tamás elnevezéssel. A listavezető Sass Tamás okleveles közgazdász és vállalkozó, aki elmondta: a jelöltlistán szereplők fele nem tagja az MPSZ-nek, de támogatnak bennünket, elfogadják az elveinket, és közös erővel, velünk vállvetve vesznek részt a választáson.

A párt községi képviselőjelölt-listán összesen huszonnégy név szerepel, a következő sorrendben: Sass Tamás (Mohol), Burger Anita (Ada), Berec Szilveszter (Mohol), dr. Csányi Ferenc (Ada), Nagy Enikő (Mohol), Pozsgai Éva (Ada), Rózsa Vince (Ada), Kis Pál Lídia (Ada), Balog Virág Zsolt (Ada), Szebelédi Sándor (Ada), Merzsán Róbert (Ada), Tóth Váci Réka (Mohol), Sebők József (Ada), Juhász Aranka (Ada), Bilicki Klaudia (Mohol), Kaszás János (Ada), Dobre Anna (Mohol), Kis Pál Emánuel (Ada), Baltai Ildikó (Ada), Sztári Krisztián (Mohol), Burger István (Ada), Bilicki Adrianna (Mohol), Nagy József (Mohol), Farkas Ilona (Ada).

Az adai községből MPSZ tartományi és köztársasági képviselőjelölteket is indít a Mindannyian együtt kisebbségi pártkoalíció jelöltlistáján, mégpedig: Sass Tamást, dr. Csányi Ferencet, Burger Anitát és Berec Szilvesztert. A jelöltek mindkét listán szerepelnek.

FORRÁS: MAGYAR SZÓ