2010. április 29., csütörtök

Magyarnak lenni, ismét népszerű lesz!

A határon túli magyarság érdekelt a jövendő Fidesz-kormány sikerében, mert ha Magyarország ismét a térség egyik mintaállamává válik, magyarnak lenni ismét vonzó létállapottá válhat!  
Azzal, hogy a párt megszerezte a parlamenti helyek kétharmadát, Orbán Viktor gyakorlatilag Magyarország teljhatalmú miniszterelnökének tekinthető, a hírre a piacok is kedvezően reagálnak, az Európai Unió vezetői jól fogadják a kialakult helyzetet. Nyilván úgy tekintik, hogy a szocialisták kétbalkezes döntéseinél, társadalmi támogatást nélkülöző látszatreformjainál, bizonytalankodásainál bármi csakis jobb lehet. A határon túli magyarok nemcsak azért érdekeltek a Fidesz sikerében, mert e siker Magyarország gazdasági helyzetének, nemzetközi súlyának helyreállítását is jelenthetné, hanem azért is, mert egy korszerű, a nemzetközi közösség által megbecsült, kulturálisan és gazdaságilag prosperáló Magyarország számukra is könnyebbé teheti az asszimilációs nyomásnak való ellenállást. Magyarország ismét a térség egyik mintaállamává válik, magyarnak lenni ismét vonzó létállapottá válhat. Azaz Magyarország pusztán a sikereivel is döntő szerepet játszhat a határon túli magyar közösségek megtartásában

Sok minden függ attól is, hogy a kétharmados magyar hatalom milyen kapcsolatrendszert épít ki, a határon túli magyar szervezetekkel. Ha arra törekszik, hogy a határokon túl ismét saját belpolitikai céljai érdekében jól használható klientúrát alakítson ki, és kapcsolatrendszerét erre alapozza, annak – ahogy korábban – ezután sem lehetnek kedvező következményei. Ez esetben a határon túli magyarság érdekei és a magyarországi érdekek – ellentétes előjellel ugyan, de – ugyanúgy szembekerülhetnek egymással, mint a szocialista uralom idején. Egy ilyen politika csakis a határon túli közösségeken belüli destruktív konfrontációkat erősítheti. Mindenképpen, minden határon túli magyar páttal egyeztetni kell, párttagság számától függetlenül, semmiképpen egyoldalúan, egy kiválasztott páttal - mondván ők a legnagyobbak, legokosabbak, mert ily módon a tények el lesznek ferdítve az adott párt kénye szerint és a magyarság objektív helyzetének bemutatása az adott régióban.
A határon túli magyar közösségek demokratikus egysége, akárcsak az anyaországi politikai közösségé, csakis a különbözőség, az ideológiai, a kulturális, a területi különbözés alapján valósulhat meg. A Fidesz éppen a sokféleségből kialakított nemzeti egység ideáljának megvalósításával teremthet számunkra is jól követhető és produktív modellt.

A demokratikus egység megteremtésére a kétharmados hatalom minden korábbinál jobb esélyeket kínál aki szerint a Fidesz megengedheti magának, hogy az ellenzék, sőt az ellenfelek irányába is megtegye azokat az engedményeket, amelyeket korábban a szocialista–liberális koalíciók tőle megtagadtak, vagyis azt, hogy az ellenfélnek és nem ellenségnek tekintett ellenzék ideológiáját, történelmi emlékezetét, törekvéseit elvben ugyanolyan legitimnek ismerje el, mint a sajátját.  A szocialisták és liberálisok katasztrofális kudarcának okai éppen abból fakadtak, hogy ezt az elemi igazságot képtelenek voltak felfogni és elfogadni, mindent és mindenkit a saját képükre és hasonlatosságukra akartak – fasisztázással, kirekesztéssel, megvetéssel – átformálni, amit érezhettünk a vajdaságban a Vajdasági Magyar Szövetség (VMSZ ) részéről is. A hasollóság nem véletlen, gyakorlatilag, nem különböznek a magyarországi MSZP-től.

Nincsenek megjegyzések: