2010. november 23., kedd

A dohányzás szenvedély és betegség

A szájüregi rosszindulatú daganatok kialakulása a leggyakrabban a dohányos embereket veszélyeztet. A cigarettafüst egyik jellemző tulajdonsága, hogy képes az emberi nyál kémhatását megváltoztatni. Az emberi nyál egyik fontos feladata a szájba került káros anyagok „méregtelenítése”. A nyál a szervezet komoly védelmi funkcióját tölti be. Olyan molekulákat tartalmaz, amelyek képesek közömbösíteni a szervezetre ártalmas vegyületeket.



 A szájüregben keletkezett rosszindulatú daganatok kialakulásában a dohányzásnak jelentős szerepe van. Statisztikai adatok szerint a szájüregi rákok 80-90%-a dohányzás, szivarozás, pipázás következtében alakul ki. Felméréseket alapján megállapították, hogy erős dohányosoknál 4-15-ször nagyobb a szájüregi rák kialakulásának kockázata, mint a nem dohányosok esetében.
Korábban az is bizonyítást nyert, hogy azoknál, akik sokéves dohányzás után felhagynak a káros szokással, náluk idővel jelentősen csökken a szájüregi rák kialakulásának kockázata. A nyál kémiai összetétele ellenkezőjére fordulhat a cigarettafüst összetevői hatására. Nyugat európai kutatók legújabb eredményei szerint a cigarettafüst a nyállal keveredve elpusztítja a védő hatású molekulákat, sőt egy olyan agresszív vegyületkeverék jön létre, amely megtámadja a száj nyálkahártyájának sejtjeit. A kutatók úgy gondolják a folyamat jelentős mértékben hozzájárul a szájüregi rák kialakulásához.
Emberi sejtek egy részét közvetlenül cigarettafüstnek, a másik részét pedig nyállal kevert cigarettafüstnek tettek ki. Az eredmények azt mutatták, hogy a nyál-füst keverék sokkal pusztítóbb hatást ért el, mint a puszta dohányfüst. A füstös nyálat megvizsgálták és kiderült, hogy annak több fontos összetevője, köztük antioxidánsok pusztultak el. A nyál egyes összetevői és a dohányfüstben található, egyébként alacsony reakciókészségű szabad gyökök együtt rendkívül aktív szabad gyökök kialakulásához vezetnek, amelyek a másodperc töredéke alatt megtámadják a nyálban lévő molekulákat.

"Ma a lakosság 38 százaléka - a férfiak 41, a nők 27 százaléka - dohányzik, és sajnálatos módon egyre inkább terjed a dohányzás a nők és a tinédzserek körében" Szerbiában, ma 600 ezer személy szenved krónikus tüdőtágulatban, s 90 százalékuk dohányos.
Szerbiában jelenleg 18 ezerre tehető a tüdőrákban szenvedők száma, különösen lesújtó, hogy évente hétezren betegednek meg tüdőrákban, s hasonló számban halnak meg ebben a betegségben.

Hogyan hat a dohányzás szervezetünkre?

A dohányipari termékek nagymértékben tartalmaznak olyan anyagokat, - nikotint, ciánhidrogént, szénmonoxidot - amelyek sokféle betegség kialakulásában játszhatnak szerepet. A "tabak" áruk tehát olyan káros anyagokat tartalmaznak, amelyek fellelhetők különféle mérgező növényekben és kipufogógázokban - igaz, más koncentrációban.

 Az emberek többsége sajnos nem is sejti a fenti tényeket és nem foglalkozik a dohányzás okozta - viszonylag hamar fellépő- egészségkárosító "jelekkel". Így nem is tudja levonni a szükséges konzekvenciákat.
Természetesen a mérgeket tartalmazó füst nem egyből halálos, szépen lassan végez az emberrel. De minden egyes cigarettának negatív hatása van a szívfunkcióra, a vérnyomásra, a szervezet oxigén felhasználási képességére és más fontosabb funkciókra is.
A szervezetnek nincs ideje ezen mérgek semlegesítésére, kiürítésére. A szervezetre nézve ez a "stressz" egy nem lebecsülendő egészségkárosító rizikót jelent.

Néhány adat

- Orvosilag bizonyított, hogy egy átlagos dohányos tüdejének 3 kg kátrányt és 15 kg brikettet kellene feldolgozni 40 év leforgása alatt, ha átszámolnánk az egészségkárosító anyagokat.
- A rákos betegség kialakulása egy dohányosnál 25-ször nagyobb rizikók jelent, mint egy nem dohányzó esetében. Tíz tüdőrákban elhunyt beteg között nyolc-kilenc erős dohányos.
- A szívinfarktus kialakulásának a veszélye 5-ször nagyobb egy dohányosnál, mint egy nem dohányosnál.
- Dohányzó kismamák között gyakori a koraszülés illetve a vetélés.
- Az erősen dohányzó nőknél a változókor is hamarabb jelentkezik.
- Különösen nőknél az erős nikotinfogyasztás felgyorsítja az öregedést.

A cigaretták a következő káros anyagokat tartalmazzák: nikotin, kátrány, ciánhidrogén, arzén, fenol, ammónia, szénmonoxid. Továbbá mintegy 600 kevésbé károsító anyag is fellelhető a dohányipari termékekben.

Néhány javaslat a dohányzás csökkentésére illetve abbahagyására:
- Próbálja meg szándékosan otthon hagyni a cigarettát és az öngyújtót és ne vásároljon újat!
- Soha ne vásároljon tartalék cigarettát!
- A nemdohányzók és a gyerekek jelenlétében ne gyújtson rá!
- Se otthon, se a munkahelyén ne készítsen elő hamutálcát!
- Ha bizonyos cigaretta termék nikotin illetve kátránytartalma növekszik, térjen át másik márkára!
- Ha valaki megkínálja cigarettával, ne fogadja el!
- Ne dohányozzon soha éhgyomorra!
- Próbálja meg a füstöt nem "letüdözni"!
- Fokozatosan csökkentse a dohányzást először otthon, a kocsiban, az utcán, a munkahelyén és végül sehol se gyújtson rá!
- Menjen olyan étterembe, ahol tilos a dohányzás!
- Ha az ember unatkozik, hamarabb nyúl cigarettához. Éljen tevékeny életet!
- Sporttevékenység után az embereknek általában nincs "nikotinéhségük". Sportoljon rendszeresen!

S végül, ha már egy bizonyos ideig kibírta, hogy nem gyújtott rá, akkor ne hagyja magát az átmeneti elvonási tünetektől befolyásoltatni, mint pl. kezdeti erős köhögési inger, idegesség, éhségérzet. Ezek a negatívként megélt elvonási tünetek normálisak, hisz a szervezet anyagcseréjének hozzá kell szokni először a megváltozott körülményekhez. Egy pár hét múlva ezek a tünetek lényegesen alábbhagynak és végül meg is szűnnek.

Milyen dohányos Ön?

Számos oka lehet annak, hogy cigaretta után nyúlunk. Megszokásból, vagy éppen azért, mert mások is ezt teszik, netalán ízlik, vagy unaloműzésként. De sokan "alkalmazzák" a stressz és az idegesség ellen is.
Hogyan is kezdődik ez legtöbb esetben? Kíváncsiságból és kísérletezési vágyból "elcsábulunk" már a fiatalságunk kezdetén.
Úgy 10-12 évesen próbálják ki legtöbben az első cigarettát, talán azért, hogy imponáljanak a baráti körben. A szülők példamutatása is jelentős szerepet játszik a dohányzási szokások kialakulásánál, vagy éppen ki nem alakulásánál. A döntő időszak, hogy az ember dohányzóvá lesz, vagy mégsem, általában a serdülő korra tehető, úgy 15-18 év között. A fiatalok gyakran felhasználják a dohányzást az erő fitogtatására. Egy másik "motivációs erő" lehet, hogy a másik nem képviselőinek próbálunk vele imponálni, s így próbáljuk magunkat érvényre juttatni.
Tehát a serdülőkor az az időszak , amikor is elválik, hogy kiből milyen dohányos lesz.

Élvezeti dohányos


Ahogy ebbe a csoportba tartozók nevében is benne van, maga a cigaretta, szivar és pipa élvezete áll ezeknél az embereknél az előtérben. Minden egyes "slukkot" élvezettel és nagy átéléssel végeznek el. Az élvezeti dohányos naponta legfeljebb 4-5 szál cigarettát, vagy 1-2 szivart, illetve pipát szív, de ha úgy adódik, akár több napon keresztül is hajlandó lemondani a nikotinról. Az élvezeti dohányos esetében a dohányzásról való lemondás nem okoz különösebb nehézséget, természetesen akaraterő nélkül ez se menne. Pótcselekvésként ajánlott a rágógumi vagy némi édesség.
További "elterelő hadműveletként" lehet alkalmazni a zenehallgatást, izgalmas olvasmányt, egy-egy jó mozi ill. színházi előadást, érdekes beszélgetéseket baráti társaságban, amik mind elfeledtetik velünk a dohányzás létezését.

Alkalmi dohányos

Az alkalmi dohányos keresi az alkalmat a dohányzásra. Még náluk sincs minden veszve, de azért egyfajta függőség náluk már kialakult. Partikon, különböző rendezvényeken, étteremben, irodában, mindenhol megtalálják az alkalmat, hogy rágyújtsanak és igényük is van rá. Az alkalmi dohányos is tud olykor-olykor kisebb-nagyobb dohányzásmentes szünetet beiktatni, de ez nála már nehezebben megy, s a leszokás is nehézkesebbé válhat.
A leszokáshoz neki szüksége van megbízható segítőtársra, aki ellenőrzi és figyelmezteti őt. De a leszokás egyik alapvető feltétele, az olyan alkalmak kerülése, amelyek hangulatot teremtenek és kedvet csinálnak a dohányzáshoz.

Nikotinfüggő vagy "kényszerdohányos"

Egy biztos: a kényszerdohányosoknak kell a legnagyabb akaraterő a dohányzással való felhagyáshoz. Kiegyensúlyozottan élő embert nem igen találunk az erős dohányosok között. A legtöbb erős dohányos komoly stressznek, idegeskedésnek van kitéve. Vannak olyanok is, akik nem tudnak magukkal mit kezdeni és kétségbeesésükben cigarettához nyúlnak. Az a kényszerérzés, hogy evés, vagy kávéivás után rá kell gyújtaniuk, nagyfokú függőséget jelent.
Szintén fokozza a nikotin szükségletüket, ha izgalmas filmet látnak, vagy önnön maguk kerülnek feszültségbe. Vannak extrém esetek is, pl amikor a nikotinfüggő az esti lefekvés előtt azzal szembesül, hogy elfogyott a cigarettája: felöltözik, képes kocsiba ülni és elhajtani cigarettáért.

Passzív dohányzásra kényszerítve

Biztosan ismerős a helyzet: egy étteremben ebédel egy társaság. Valaki hamarabb abbahagyja az ebédet és szégyenlősen felteszi a kérdést. "Zavar valakit, ha rágyújtok?" A legtöbb esetben a következő válasz érkezik "Csak nyugodtan" de van, aki kicsit irónikus: "Nyugodtan, ha Önt se zavarja, ha én tovább eszem".
Ha valaki nem tud, vagy nem akar lemondani a dohányzásról, legalább az elvárható lenne, hogy embertársaira tekintettel van és bizonyos helyzetekben és helyszíneken nem gyújt rá.

S végül egy másik megközelítés

Egy áldott állapotú nőnek nem csak magával szemben, hanem magzatával szemben is kell, hogy felelőssége legyen. A dohányfüst szénmonoxid - és nikotintartalma a belélegzés során a vérárammal bekerül a leendő gyermek vérkeringésébe is. Így a fiatal, gyenge szervezet már a megszületés előtt szervezeti károsodásokat szerezhet.
A kora- vagy halvaszülés veszélye sokkal nagyobb a terhesség alatt dohányzó anyáknál, s a veleszületett szívrendellenesség is sok esetben ide vezethető vissza.


Dohányzó szülők- veszély a gyerekekre?

A dohányzás már az anyaméhben befolyásolja a magzat tüdejének funkcióit.

 Újabb megfigyelések szerint a terhesség alatti dohányzás veszélyeztetheti a születendő gyerek zsíranyagcseréjét. A dohányzó kismamák és szülők különböző módon veszélyeztethetik gyermekeik egészségét.
A terhesség alatti dohányzás előidézheti pl. a kis súllyal történő születést. Bizonyított tény, hogy a dohányzás a hirtelen gyermekhalállal és a légúti betegségekkel összefüggésben áll – erre mutat.
A terhesség alatti dohányzás növeli a gyermekeknél a későbbi túlsúlyosság veszélyét is. Rüdiger müncheni professzor a dohányzó kismamák és a gyerekeiknél tapasztalható zsíranyagcserzavarok összefüggéseire figyelmeztet.

A terhesség alatti dohányzás növeli a korai gyermekhalál veszélyét
"A terhesség alatti dohányzás nyolcszor nagyobb rizikót jelent a korai gyermekhalálra"
A rizikó nagysága a dohányzás mennyiségétől függ, de a 10 szál/ nap fölötti cigarettafogyasztás már meglehetősen nagy veszélyekkel járhat.
Légzőúti megbetegedések passzív dohányzás miatt A terhesség alatti dohányzás ahhoz vezethet, hogy a méhben a légutak csökevényesen fejlődnek
A passzív dohányzás az oka a respiratórikus rendszer gyakori fertőzésének, és felelős az asztma kialakulásáért is.

A dohányzás egészségkárosító hatásai

Az alacsony nikotin tartalmú cigaretta is káros!

A dohányzás akut veszélyei
- Rontja a fizikai teljesítményt
- Súlyosbítja az asztmát
- Impotenciát okoz
- Meddőséget okoz

A dohányzás krónikus veszélyei

- Szívroham és gutaütés
- Daganatos megbetegedések
- Tüdő, száj, garat, gége, nyelőcső, hasnyálmirigy, húgyhólyag, méhnyak, leukémia
- Idült hörghurut, tüdőtágulat
- Magzati károsodások
- Érszűkület
- Gyomorfekély

A passzív dohányzás veszélyei 


- Nő a tüdőrák kockázata
- Nő az asztma kockázata
- Gyermekek között gyakoribb a középfülgyulladás és a légúti fertőzés

Vitaminital a dohányzás káros hatásai ellen

Egy kezdeti stádiumban lévő kutatás szerint azok a dohányosok, akik nem képesek vagy nem hajlandóak leszokni, napi egy adag vitamindús itallal ellensúlyozhatják a dohányzás néhány káros hatását.

A dohányzás feltehetően amiatt növeli meg a szívbántalmak kialakulásának kockázatát, hogy megkönnyíti az LDL, vagy "rossz" koleszterin lerakodását az artériákban. Ez a lerakódás végül komoly egészségügyi problémákhoz vezethet, így például szívrohamhoz is.
A tanulmány szerint egy adag paradicsomlé alapú, beta-karotinnal, C- és E- vitaminokkal - melynek mindegyike antioxidáns - dúsított ital megakadályozta azt az oxidációs folyamatot, amely elősegíti LDL lerakódását.

Négy hét leforgása alatt, az LDL lerakodás aránya csökkent annál a 19 dohányosnál, akik napi 230 grammot fogyasztottak a vitaminitalból. Ezalatt az idő alatt nem történt jelentős változás annál a húsz dohányosnál, akik csak placebo készítményt ittak.

Mielőtt a vizsgált alanyok elkezdték fogyasztani a vitaminitalt, először mindegyiküknek placebo italt adtak négy héten keresztül.

Vitatott, hogy az antioxidánsok mi módon segítenek megelőzni a szívbetegségeket. Úgy tűnik, hogy a C- és az E-vitamin közvetlenül az LDL oxidációjára hat, míg a beta-karotin feltehetően más módon akadályozza meg azt. Attól függetlenül, hogy a jelenleg eredmények azt mutatják, hogy a dohányzás néhány káros hatása megelőzhető, még korai lenne bármilyen javaslattal előhozakodni, mondta a kutatónő.

A vizsgált alanyok alacsony számára és a vizsgálat rövid időtartamára. Azt is megjegyezte, hogy néhány vizsgálat eredménye azt mutatta, hogy a beta-karotin tulajdonképpen még növelheti is a szívroham esélyét.

Egy chicagói élelmezésügyi szakértő szerint a legegyszerűbb és legjobb módja annak, hogy a dohányosok csökkentsék a szívbetegségek kialakulásának rizikóját, ha leszoknak a dohányzásról. A leszokni nem tudóknak azt javasolja, hogy egyenek minél több gyümölcsöt és zöldséget, melyek fontos vitaminokat tartalmaznak és magas tápértékkel rendelkeznek. A tanulmánnyal kapcsolatban a szakértő megjegyezte, hogy adatai érdekesek, de valószínűleg nem ez mondja ki a végső szót ebben a tárgykörben. A kutatás bizonyíthatja, hogy a vitaminital hatással van az LDL oxidációjára, de ez nem támasztja alá, hogy hosszú távon csökkenti a szívbetegségek kialakulásának az esélyét.

A részben a paradicsomban található lycopene nevű anyag jótékony hatása is magyarázhatja az eredményeket.

A vitaminital 600 mg C-vitamint, 30 mg beta-karotint, 400 mg E-vitamint tartalmazott. A C-vitamin ajánlott napi mennyisége felnőtteknél átlagosan 60 mg, E-vitaminból 10 mg. Beta-karotin esetében nincsen megadott ajánlott napi mennyiség.
Az utolsó szál cigaretta elszívása után...

•   5 perc múlva: a szív oxigénnel való ellátottsága nő
•   20 perc múlva: a pulzusszám és a vérnyomás csökken, a végtagok hőmérséklete emelkedik
•   1 nap múlva: a szívinfarktus veszélye csökken, a szervezet fizikai terhelhetősége nő
•   2 nap múlva: az íz- és szagérzékelés jelentősen javul, a lehelet dohányfüstszaga megszűnik
•   3 hónap múlva: az agyvérzés veszélye csökken, a köhögés csökken
•   9 hónap múlva: egykori dohányzása már nem veszélyezteti születendő gyermeke egészségét
•   1 év múlva: a szívinfarktus és gyomorfekély veszélye a dohányosokéhoz képest a felére csökken
•   5 év múlva: a műtéttel nem gyógyítható tüdőrák valószínűsége a felére csökken
•   10 év múlva: a műtéttel nem gyógyítható tüdőrák és más daganatok valószínűsége ugyanaz, mint a nem dohányzók esetében
•   15 év múlva: a szívinfarktus kockázata megegyezik a nem dohányzókéval

Csak emlékeztetőül – a dohányzás káros hatásai mire, hogyan is fejtik ki hatásukat:

- szürke hályog
- nikotintól sárga arc
- gyomorsav
- köhögés, rekedtség
- hasnyálmirigy
- szexuális affinitás csökkenése
- nemzőképesség csökkenése
- szélütés
- elsárgult fogazat
- gégedaganatok
- tüdőrák
- tüdőembólia
- szívinfarktus
- gyomorfekély
- nyombélfekély
- vesedaganatok

HA EDDIG ELOLVASTA A CIKKEMET, AZ MÁR HALADÁS A LESZOKÁSHOZ VEZETŐ ÚTON!

KÖSZÖNÖM, SASS TAMÁS

2010. november 14., vasárnap

Szeretek itt lenni Veletek, magyarokkal !

Rácz Szabó László köztiszteletben álló politikus és mint magánember is megtiszteltetésnek érezte, hogy magyarok alkotta közösségben lehet.
Erről, pár mondatban, a Wass Albert Asztaltársaság újonnan kapott székhelyén szólt az egybegyűltekhez:
- Örülök azoknak az embereknek, akik messziről érkeztek hozzánk. Wass Albert szelleme akkora erővel bir, hogy ez a szellem megmentheti a magyarságot. Hála Istennek, jó irányban kezdtek változni a dolgok. Wass Albert emlékének ápolása és terjesztése olyan erővel működik már, hogy Zentán is terveznek követői múzeumot. Van már házunk is, melyben élni és alkotni fogunk! Mindaz az erő, amit a Wass Albert művek adnak meg amiket közvetitenek azok felénk, lassan Zentán is beteljesedik, futótűzként terjed mindenfelé.
Új kultusz, -bár régi, amely alapján visszatér majd mindenféle vidék... Háborúzunk és harcolunk tovább mindenkiért, akiért csak lehet . Első sorban a magyar kultúráért, amit meg kell mindenképpen mentenünk, hiszen nagyobb veszélyben van, mint valaha is volt. Wass Albertra szükségünk van, csakúgy mint arra a szellemiségre amit ő megirt. A fölolvasott gondolatokra-ahányszor csak összejövünk-mindig úgy érezzük, hogy megint egy kicsit „jobb magyarok” vagyunk vagy jobban összetartunk , több eséllyel. Szükségünk van arra, itt, a Délvidéken, hogy ez az összetartozás ne csak olyan felületes legyen, vagy ne csak egy politikai pamflett legyen mindenféle gondolat. Ahol most vagyunk, a Magyarok Világszövetségének épülete. Ötven évre bérbe adták.
Én a Világszövetség délvidéki országos tanácsának elnöke is vagyok. Magyarországi politikai körökben nincs valami jó hire a szövetségnek, bár nincs ok hisztériát kialakitani e körül, minthogy hamisak a hiresztelések a Magyarok Világszövetsége szervezete körül. Cabavffy Ágnessal, a Wass Albert Követőinek Asztaltársasága elnökasszonyával tartottam hazafelé Szabadkáról, megkérdeztem, vajon van-e a Wass Albert Asztaltársaságnak székhelye. A válasz nemleges volt. Ez után megtaláltuk a módját, hogy egy szobát kapjon az épületben. Ki lesz majd csinositva, mindenkit szeretettel fogunk várni, aki ide betér !

2010. november 11., csütörtök

Tilos a dohányzás!

Ma lép életbe a dohányfüstmentes környezet biztosításáról szóló törvény, amely jócskán leszűkíti a dohányzásra kijelölt területeket. Az új előírások értelmében mától többek között minden zárt közterületen, a tömegközlekedési járműveken, valamint a taxikban is tilos a dohányzás. A jogszabály megsértése szigorú pénzbírságot von maga után, amelynek összege ötezer és egymillió dinár között mozog.
Mától tilos a dohányzás: minden zárt közterületen, a tömegközlekedési járműveken – autóbusz, villamos, trolibusz, repülő, hajó, komp –, taxikban, minden egyéb utas-, és áruszállító járműben, mindenféle váróteremben, gyógyszer-, valamint élelmiszer előállítással és árusítással foglalkozó üzemekben, üzlethelyiségekben, az állami és helyi közigazgatásban, a kulturális-, sport- és rekreációs létesítményekben, az egészségvédelemmel, oktatással és neveléssel foglalkozó intézményekben, gyermekgondozó, illetve szociális védelemmel foglalkozó intézetekben, a médiumokban, illetve azokban a helyiségekben, ahol műsort forgatnak, valamint a polgárok tömeges összejövetelére előirányzott helyiségekben.
A törvény értelmében a szállodákban „azokban a szobákban engedélyezett a dohányzás, amelyeknek van plafonja, és amely szobák az ajtó, illetve az ablakok mellett is minden tekintetben zártak. Ezekben a szobákban szellőztető berendezést kell működtetni”.
A mozgássérült betegek kezelésével foglalkozó intézményekben és a pszichiátriákon engedélyezett lesz a dohányzás. Goran Bićanin, a Szabadkai Közkórház igazgatója tegnap elmondta, hogy ebben az intézményben a páciensek az onkológián és a pszichiátrián kialakított helyiségekben hódolhatnak szenvedélyüknek, az alkalmazottak számára viszont az intézmény egész területén tilos a cigarettázás.
A munkaadók a munkahelyeken dohányzásra kialakított helyiséget különíthetnek el. Ezeknek a helyiségeknek teljesen el kell különülniük az objektum többi helyiségétől, szellőztető berendezéssel kell rendelkezniük és jól látható helyen fel kell tüntetni, hogy dohányzásra kijelölt helyiségről van szó, illetve azt is, hogy hány személy tartózkodhat egy időben abban a helyiségben. A dohányzó helyiségekben tilos munkatevékenységet folytatni.
A vendéglátóipari létesítményeket illetően rugalmasak a szabályzások. A 80 négyzetméternél kisebb területű létesítmények tulajdonosai eldönthetik, hogy az objektumban a vendégek dohányozhatnak-e, vagy sem, vegyes megoldás ebben az esetben nem lehetséges. Ezzel szemben a 80 négyzetméternél nagyobb területű vendéglátóipari létesítményekben dohányzó, illetve nemdohányzó részt is ki kell alakítania a tulajdonosnak. A nemdohányzó résznek kell közelebb lennie az objektum bejáratához. Ha az objektumot nem lehet két egyforma területű részre felosztani, akkor a nemdohányzó résznek kell a nagyobbnak lennie. A 80 négyzetméternél nagyobb területű vendéglátóipari létesítmények tulajdonosai az objektumon belül egy teljesen különálló, zárt helyiséget is elkülöníthetnek a dohányosok számára, itt azonban nem szolgálhatnak fel sem ételt, sem italt.
A teljes dohányzás-tilalom elve alapján működtetett bevásárlóközpontokban üzemelő kávézók tulajdonosai objektumukban körülkeríthetnek a dohányosok számára egy területet, ebben az esetben azonban jól látható helyen kell feltüntetniük, hogy a körülkerített területen hány dohányos számára van hely.
Büntetések
Ötezer dinár pénzbírsággal az a természetes személy büntethető, aki nem az arra kijelölt helyen dohányzott. Az ellenőrzéssel megbízott személyek azonnal, még a helyszínen megbüntethetik az előírásokat megszegő fizikai személyeket. 500 ezer dinártól egymillió dinárig terjedő bírsággal az a jogi személy büntethető, aki nem hajtja végre a törvény előírásait, a vállalatok, intézmények felelős személyei pedig 30 ezertől 50 ezer dinárig terjedő bírsággal lesznek terhelhetőek.
Ki ellenőrizhet?
A jogszabály rendelkezéseinek betartását többek között az egészségügyi, szanitáris, kereskedelmi, idegenforgalmi és munkaügyi felügyelőség, a tanfelügyelők, valamint a kommunális rendőrség ellenőrizheti.
Magyar Szó

2010. november 10., szerda

Tilos lesz a dohányzás november 11-től

Szerbiában 2010. november 11.-től tilos a dohányzás minden nyilvános zárt helyiségben és a munkahelyen is, de azokon a nyílt területeken is, amelyen rendezvények zajlanak. A törvény megszegőit szigorú pénzbírsággal sújtják. A magánszemélyek büntetése legkevesebb 5000 dinár, a jogi személyek pedig ennek százszorosát, 500 ezer dinárt fizetnek a törvényszegésért.
A törvény célja – mint a jogszabály elnevezése is mondja – megvédeni a dohányfüsttől a lakosságot.
A vállalatok kijelölhetnek külön helyiséget a dohányzóknak, de erre nem kötelezhetők. Ha ezt megteszik, akkor ezek a helyiségek – amelyeket meg kell jelölni - külön szellőztetővel kell rendelkezniük és egyéb előírásoknak is meg kell felelniük, s a dohányzáson kívül másra nem használhatók.
Lehetőség van a dohányzásra azokban a vendéglátó-ipari létesítményekben, amelyek nagyobbak 80 négyzetméternél. A döntés a tulajdonostól függ. Ám ennek a területnek a felét a nemdohányzók számára kell fenntartania.
Az egészségügyi minisztérium adatai szerint Szerbia felnőtt lakosságának 33,6 százaléka dohányzik. Többségben vannak a férfiak (38,1 százalék).

2010. november 9., kedd

Emlékezés Zentán: gyászmise és gyertyás felvonulás




altNovember kilencedikén, kedden, tizenhét órai kezdettel ünnepélyes szentmise keretében emlékeznek meg Zentán, a Szent István-templomban az 1944 őszén elkövetett magyarellenes atrocitások áldozatairól. A szentmise után az emlékező gyülekezet a Szent István-templomtól a Tisza-hídnál elhelyezett emlékkopjafához vonul. Az ártatlan áldozatok nevének felolvasását követően, alkalmi műsor keretében, kegyeletadó koszorúzás következik.
A megemlékezés szónokai Borsos Csilla, a Magyar Nemzeti Tanács alelnöke, Širková Anikó, Zenta polgármestere és Rácz Szabó László, Zenta Község Képviselő-testületének elnöke lesznek.

Mint ismeretes, a rendszerváltozást követő hónapokban Zentán is véres bosszút álltak a magyar lakosságon, bírósági eljárás és ítélet nélkül csaknem száz egyént fosztottak meg életétől. „Meglehet, nem volt mindegyikük teljesen ártatlan, ám ez per útján nem nyert bizonyítást. Márpedig alapvető jogszabály, hogy amíg a bűnösség nem bizonyított, addig a gyanúsítottat ártatlannak kell tekinteni. Itt egyetlen gyanúsítottnak a bűnössége sem nyert bizonyítást, s ha egyiknek-másiknak volt is bűne, az semmiképpen sem volt akkora, amiért halálbüntetést lehetett volna kiróni. A kivégzések tehát közönséges gyilkosságok voltak, elszenvedőik pedig áldozatoknak tekinthetők. A cél a harácsoláson túl a magyar lakosság megfélemlítése, ami teljes mértékben sikerült is… ” – olvasható egyebek mellett Szloboda Jánosnak a témával foglalkozó Zentán történt ’44-ben című művében

2010. november 8., hétfő

Vörös Péter (Híd): a magyar kormány nem érzékeli a realitásokat

"Tudomásul vettük a tényt, hogy nem kaptunk meghívást. Mintha a magyar kormány az elmúlt fél évben nem igazán érzékelné a szlovákiai politikai realitásokat. Az MKP-nak nem sikerült mandátumhoz jutnia, a Hidat magyarok alapították, de meghirdette, hogy soraiba minden jószándékú szlovákot is vár, a parlament és a kormány tagjává vált. Úgy gondolom, a magyar kormánynak ezt a tényt tudomásul kell vennie" - jelentette ki a Híd hiányzásával kapcsolatban Vörös Péter (a képen), a párt elnökségi tagja.
"Az elmúlt fél évben a mi részünkről több kezdeményezés is volt a találkozókat illetően, ebben a kérdésben teljesen nyitottak vagyunk, s szívesen állunk rendelkezésére a magyar kormánynak" - nyilatkozta a párt és a magyar kormány jövőbeni kapcsolatáról a politikus, aki szerint alsóbb szinteken folyamatos kapcsolatban állnak a magyar politikusokkal, s csak idő kérdése, mikor valósul meg egy hivatalos találkozó a legmagasabb szinten is.
"Nekünk az elsődleges feladatunk az, hogy az itt élő magyarok érdekeit a szlovák parlamentben képviseljük. Számunkra ezek a legfontosabb kérdések függetlenül attól, hogy a magyar kormány tárgyal velünk" - állította Vörös, aki szerint a pártnak nincs értelme kicsinyes torzsalkodásokra fecsérelnie az erejét, s nem a pártérdekekről kell szólnia a nemzetpolitikának. A politikus szerint az itteni emberek hétköznapjait befolyásoló törvényeket a szlovák parlamentben kell elfogadni.
(bumm)

2010. november 7., vasárnap

BIZALMAT KAPOTT AZ EDDIGI VEZETŐSÉG





altMegtartotta közgyűlését az Árgus civil szervezet

Az Árgus – Vajdasági Magyar Kisebbségjogi Civil Egyesület november 6-án, Újvidéken a Petőfi Sándor Magyar Művelődési Központban közgyűlést tartott, mivel a vezetőség négyéves megbízatása lejárt.
Vendégként az ülésen jelen volt Rácz Szabó László, a Magyar Polgári Szövetség (MPSZ) elnöke és Sass Tamás az (MPSZ) alelnöke, Oláh Róbert, az (MRM) alelnöke és Papp Ferenc, az újvidéki Nagy Sándor Műemlékvédő és Hagyományápoló Egyesület elnöke, valamint Mélykúti József, az újvidéki Petőfi Társaság képviselője is.
Vitaindító beszámolót a vajdasági magyarok helyzetéről és az Árgus tevékenységéről Bozóki Antal, az egyesület elnöke mondott, a Nemzeti kisebbségek Szerbiában – A nemzeti kisebbségek jogállása és a vajdasági magyarok helyzete című legújabb tanulmánya alapján, amit a részvevők CD-lemezen is megkaptak.
Elnöki beszámolójában Bozóki Antal kiemelte, hogy a vajdasági magyarok helyzetét a szerbiai belpolitika függvényében kell szemlélni, aminek a meghatározója továbbra is a reakciós-nacionalista és a haladó, illetve európai irányultságú erők közötti küzdelem, valamint az, hogy az országban növekszik a munkanélküliség és a szegénység.
Bozóki szerint a vajdasági magyarok helyzetét legfőképpen a lakosság folyamatos elöregedése, a népességben való részvételének csökkenése, a fiatalok elvándorlása és a növekvő munkanélküliség jellemzi. A beszámoló szerint, a kisebbségi jogok területén az utóbbi négy évben sem történt lényegi előrelépés, sőt egyes területeken, mint például a foglalkoztatás, a nyelvhasználat, az oktatás, a tájékoztatás és a sajtószabadság ezeknek a jogoknak szűkülése és csökkenése van folyamatban. Az utóbbi években is folytatódtak a nemzeti kisebbségek, leginkább a magyarok elleni kilengések és incidensek is.
– A nemzeti kisebbségek nemzeti tanácsairól szóló 2009. évi szerbiai törvény valójában semmivel sem viszi előbbre a vajdasági magyarság önkormányzatát, nem teszi lehetővé a tényleges nemzeti autonómia létrehozását, és szűkebb jogokat tartalmaz azoknál a kollektív kisebbségi jogoknál, amelyeket a nemzetközi egyezmények által a nemzeti kisebbségek számára biztosítottak. A nemzeti tanács jogköreit ez a törvény is, a legtöbb esetben, feltételes módban, vagyis nem kötelező erejűnek határozza meg, ami többnyire abban nyilvánul meg, hogy a nemzeti tanácsot „kezdeményező”, „figyelemmel kísérő”, „javaslattevő” és „véleménynyilvánítási” hatáskörrel jogosítja fel – mondta az egyesület elnöke.
Az egyesület munkájával kapcsolatban Bozóki Antal hangsúlyozta, hogy az egyesület az elmúlt négy év alatt is intenzív és sokoldalú tevékenységet fejtett ki. Rész vett a vajdasági magyarokat érintő minden fontosabb kérdés megvitatásában és az ezzel kapcsolatos állásfoglalásokban. Fehér könyvek és más kiadványok megjelentetésével hozzájárult a vajdasági magyarok helyzetének valós felméréséhez, valamint a belföldi és a nemzetközi nyilvánosság elé tárásához.
A beszámoló szövege teljes egészében olvasható a Magyar Polgári Szövetség honlapján
http://www.mpsz.net/, de rövidesen elérhető lesz az egyesület honlapján is. (http://www.argus.org.rs/).
A nyílt hangú és tartalmas vita után, amelyben a felszólalók a nemzeti kisebbségi jogok megvalósulásáról beszéltek a mindennapi életben, a közgyűlés a következő álláspontokat fogadta el:
1. Szerbiai Európai Uniós felvételének legyen feltétele a délvidéki magyarság teljes körű autonómiájának a biztosítása. Ennek érdekében szükséges a nemzeti tanácsokról szóló törvény mielőbbi megváltoztatása és új, demokratikus, az állam által elkészített és kezelt teljes választó névjegyzéken, valamint egyének jelölésén és nem pártlistákon alapuló nemzeti-tanácsi választások megtartását.
2. Uniós feltétel legyen egy olyan nyilatkozat elfogadása is a szerbiai parlamentben, amely elítéli az 1944/45-ös kivégzéseket, eltörli a vajdasági magyarokra kimondott kollektív bűnösséget, valamint biztosítja az áldozatokról való méltó megemlékezés jogát, és a hozzátartózok kárpótlását.
3. A következő általános választásokon minden szinten be kell vezetni és biztosítani a nemzeti kisebbségek részarányos képviseletét, a helyi önkormányzatoktól a szerbiai képviselőházig.
4. Biztosítani kell a nemzeti kisebbségek arányos részvételét a foglalkoztatottak között a közigazgatás minden szintjén, az igazságügyi szervekben, a rendőrségen és a közvállatokban egyaránt.
5. Az igazságügyi és belügyi hatóságoknak hatékonyan kell fellépni és eljárni, valamint következetesen és egyformán alkalmazni a törvényeket minden olyan esetben is, amelynek nemzeti indíttatása van, és ezekről az eljárásokról, valamint azok eredményéről a nyilvánosság előtt be kell számolni.
6. Mielőbb széles körű tanácskozást kell szervezni, a civil szervezetek és pártok részvételével, a nemzeti kisebbségek jogállásáról és a vajdasági magyarok helyzetéről.
Az ülésen sor került az egyesület alapszabályának az egyesületekről szóló 2009. évi törvénnyel való összehangolására is. Erre törvényi kötelezettség miatt volt szükség. Az egyesületnek a 2000. június 15-i alakulásakor megfogalmazott célkitűzései azonban nem változtak.
A közgyűlés egyhangúan bizalmaz szavazott az egyesület eddigi vezetőségének, minek alapján az elnöki teendőket a továbbiakban is Bozóki Antal újvidéki ügyvéd látja el.

2010. november 3., szerda

A délvidéki Magyar Polgári Szövetség elnökségének közleménye

2010-11-03 
A délvidéki Magyar Polgári Szövetség (MPSZ) üdvözli a magyar kormány döntését, amely alapján hosszú kényszerszünet után újra összehívták a Magyar Állandó Értekezletet (MÁÉRT).
Ezek a találkozások a magyarság újraegyesítésének, a magyar nemzet felemelkedésének fórumává válhatna, amely egységet mutathatna, elismerést is jelenthetne az elszakított magyarság számára és nem utolsó sorban, jóérzéssel tölthetné el az egész nemzetet. Nem kétséges, hogy semmi sem lehet hatékonyabb a nemzet megóvásában, mint a magyar-magyar párbeszéd.
Történelmünk legfényesebb alakja, Árpád fejedelmünk határtalan bölcsességében – nekünk is utat mutatva - a jurtájába hívta, kivétel nélkül mindegyik törzsét és nem tett közöttük különbséget. Nem választott ki közülük egy kedvencet és hagyta sorsára a többit mostohagyerekként. Meghallgatta a nagy és a kisebb létszámú törzsek képviselőit is, hiszen bárkinek lehet jó gondolata, mert tudta, hogy az okos gondolat nem a tömegesség kiváltsága. Az összefogás az együttgondolkodással, a bizalomépítéssel kezdődik. Az is igaz, hogy nem lehet megérteni valakit, akit meg se hallgatunk. Nagy vezérünk pedig a valódi összefogásban, és nem a szerteforgácsolásban látta a magyar jövőt. Talán a Honfoglalás is kudarcba fulladt volna, ha nem így cselekszik!

A MÁÉRT minden olyan párt közös fóruma kellene, hogy legyen, amely párt tetteiben felvállalja a magyarság érdekvédelmét, dokumentumaiban magyar pártként deklarálja magát. Az MPSZ magyar pártként jegyeztette be magát, amihez 1300 darab közjegyzőnél hitelesített MAGYAR ember kijelentését nyújtotta be a szerb államhoz. Így olyan kétsége nem támadhat senkinek sem, hogy az MPSZ magyar pártnak számit e vagy sem.
Az MPSZ MAGYAR PÁRT Szerbiában!

Véleményünk szerint Magyarország, a MÁÉRT egyforma mércével kellene, hogy mérje, egyforma esélyt kellene, hogy adjon minden magyar pártnak, szervezetnek, határon túli magyar embernek, de az a legkevesebb, hogy mindenkit meghallgasson. Ha nem így tesz, akkor a széthúzást támogatja az összefogással szemben. Ez a politika egyenes folytatása lenne a Trianonban elkezdett nemzeti felszeletelésének és a többséget szorítaná a „nemzeten kívülre”, mondván: ezekre a “más” magyarokra nincs szükségük!

A közleményünket eljuttatjuk  Orbán Viktor miniszterelnök úrhoz, Répás Zsuzsanna az Igazságügyminisztérium nemzetpolitikáért felelős helyettes államtitkárához  és a MÁÉRT szervezőihez.

2010. november 1., hétfő

Autósok vigyázat: 2010. nov. 01.-től kezdik beírni a büntetőpntokat!

2010. nov. 01.-től, még óvatosabban kell vezetniük a szerbiai autósoknak. Érvénybe lépett ugyanis a büntetőpontok jegyzése a belügyminisztérium központi adatbázisában. Annak a gépjárművezetőnek, aki 18 negatív pontot gyűjt be, annak még aznap, de legkésőbb három napon belül megindítják a vezetői engedély elvételének eljárását. A három napban át is kell adnia az okmányt a hatóságoknak.
A szabályzat szerint még a kihágást megállapító rendőrnek sem lesz betekintése, hogy az illető vezető hány büntetőponttal rendelkezik. Ettől az intézkedéstől azt várják, hogy hozzájárul a korrupció visszaszorításához is.
2010. nov. 01.-től, büntetik azokat is, akik nem szerezték be a kötelező téli gumikat. Egyelőre csak kettőt kell kötelezően feltenni a meghajtott kerekekre. Április elsejéig bezárólag kötelező lesz a téli felszerelés is. Addig ennek a felszerelésnek a gépjárműben kell lennie.